تایپوگرافی

تایپوگرافی

تایپوگرافی از دید قلم گرافیک

تایپوگرافی چیست؟


تایپوگرافی یک معضل ناپیدا و پیدا در گرافیک ما بوده است.تایپوگرافی موردی است که طی پنج نسل از گرافیست های ایرانی بدلیل دوران طفولیت گرافیک ایران چندان مورد توجه قرار نگرفته است.این پنج نسل هرکدام بسته به موقعیت زمانی خود تلاش در حل و فصل مسئله ی تایپ داشته انو و هرکدام راه حل هایی نیز  یافته اند،اما این شناخت ها  محدود و سطحی بود.
نوشته و خط دیرینه ترین روش ثبت اطلاعات به شمار میرود و میتوان گفت نوشته در واقع از تعدادی شکل گرافیکی تشکیل شده است  که هر شکل به تنهایی معنایی ندارد اما در کنار یکدیگر میتوانند هزاران کلمه ی معنی دار بسازند.میتوان گفت جوهر خط،انتقال معنا می باشد.در گذشته برای نوشتن وقایع مهم،کتیبه ها و ... از خط استفاده میکردند و چون نوشتن محدود باید باید زیبا هم نوشته می شد.پس خط باید در مرحله  اول معنی دار باشد و در مرحله ی دوم زیبا باشد.
کلمه ی تایپ در دوره ی گوتنبرگ ایجاد شده و به معنی حروف چاپی است.تایپ رکن اصلی انتقال اطلاعات در عصر جدید است
در لغت نامه معانی مختلفی برای تایپوگرافی آمده است :
_هنر چیدمان تایپ برای رسیدن به یک  زبان تصویری
_هنر پردازش متن برای رسانه های چاپی
_انتخاب و طرح ریزی تایپ برای چاپ

اما در اصطلاح تایپوگرافی یا نویسه نگاری به عبارتی هنر و فن حروف چینی برای نمایش زبان است.یعنی هنر چیدمان حروف برای زبان تصویری.تایپو گرافی روشی در ارتباط تصویری است که با حضور صنعت چاپ در عرصه ی انتشار کتاب ایجاد شده است.با اختراع چاپ برای زیباسازی و تلطیف نمودن کلمات چاپی،حرکاتی در قسمت هایی از حروف و تاکید بر آن ایجاد می کردند‌،زیرا این نیاز ملموس بود که باید در چیدمان حروف تغییراتی ایجاد کنند تا جذابیت های ظاهری ایجاد شود‌‌ و متون از شکل ساده ی خود فاصله بگیرند‌.
بطور کلی تایوگرافی یعنی:کار با تایپ و نوشته در یک کار گرافیکی.
این تعاریف مربوط به یک زبان خاص نیستند، بلکه در مورد همه ی زبان ها به یکسان صادق اند، چون بیشتر از این که با شکل تایپ کار داشته باشند، با معنای آن سر و کاردارند
تایپوگرافی در مجامع هنری گرافیکی اصطلاحی آشنا می باشد و به کارگیری این تکنیک قدمتی حداقل پنجاه ساله دارد.در دنیای امروز کار چاپ پوستر ها و تبلیغات را تایپوگرافی ها انجام میدهند‌.در تکنیک تایپوگرافی خوانا بودن اهمیت زیادی دارد زیرا هدف اصلی تایپوگرافی،اطلاع رسانی میباشد.امروزه با گسترش تایپوگرافی (که در جهت تقویت ویژگی های بصری و نزدیک نمودن نوشته به تصویر تلاش میکنند)،عده ای آن را با خط نگاره،کالیگرافی و طراحی حروف یکسان می دانند.حروف بدنه ی اصلی تایپوگرافی را تشکیل می دهد و از فونت های موجود با تغییراتی که در آنها برای کشف ویژگی های بصری حروف انجام می شود،استفاده می شود.
تایپ بایستی در خدمت معنی بو مخاطب بوده و در ارتباط با بقیه ی عوامل تصویری و هماهنگ با آن ها.پس تایپو گرافی بایستی کاربردی وعقلانی انجام پذیرد.گرافیست های خلاق قلم گرافیک پس از انتخاب  تایپ مناسب،وارد عمل خلق با دخالت سلیقه می شوند و تایپ هایی خلاقانه ،بدیع و متمایز ایجاد میکنند‌
تایپوگرافی جزء مجموعه عناصری است که در تولید یک کار گرافیک به کار می روند. یک تایپوگرافی به طور مستقل از بافتی که در آن قرار دارد، نمی تواند مورد بررسی قرار گیرد. و قبل از آن، یک کار گرافیک خود در حیطه ی ارتباطات تصویری قرار دارد.

ارتباط تصویری حوزه ی اصلی است که درون آن فرایند دیزاین به عنوان عامل اجرایی ارتباط عمل می کند، و در درون فرایند دیزاین ابزارهایی مثل تایپ، عکس، تصویرسازی، شکل ها، سمبل ها، و رنگ ها قرار دارند.


کاربردهای تایپوگرافی:
در بیشتر مجامع طراحی سخن زیادی از این تکنیک به میان می آید.از تایپو گرافی در ساخت تیتراژ فیلم،طراحی کتاب های کمیک استفاده می شود اما بیشترین  استفاده از این تکنیک مربوط به طراحی لوگو می باشد.زمانیکه تایپوگرافی را با طراحی لوگو همراه میکنیم به لوگوتایپ می رسیم.طراحی لوگو تایپ نیازمند تسلط کامل گرافیست به هنر تایپوگرافی است.
در دنیای تبلیغات تایپو گرافی استفاده ی گسترده ای دارد و به طراح این فرصت را می دهد که سخنان،شعار تبلیغاتی،خدمات و محصولات را  در قالب یک تصویرسازی خلاقانه به مشتریان ارائه دهد.اما بیشترین کاربرد تایپوگرافی در مطبوعات است‌.هر کجا طراحی گرافیک با متنی که به صورت مکانیکی یا الکترونیکی تایپ یا ماشین شده همراه باشد، خواه ناخواه با طراحی تایپوگرافی سر و کار داریم.  یک کتاب مرجع، قبض برق، مطبوعات، نیاز با تایپوگرافی دارند
تایپوگرافی در رشته‌های دیگر ‌ غیر از گرافیك ‌ همچون نقاشی نیز، ظهور كرده است و چه بسا نقاشان در برخی موارد بهتر از این فرمها بهره جستند و برخوردی متفاوت با آن داشتند. اشخاصی همچون حسین زنده رودی كه یكی از به وجود آورندگان مكتب «سقاخانه» است، از این خصوصیات حروف به خوبی استفاده كرد.

ابزارهای لازم برای تایپو گرافیک:


۱_متن و تصویر
۲_ انواع قلم های ماشینی برای نگارش با شکل های مختلف حروف
۳_انواع سبک ها و خانواده ها برای قلم
۴_نوع طراحی فاصله بین حروف و خط ها
۵_نوع طراحی خطوط کشیده بین حروف در کلمات و تراز کردن سطرها
۶_اجزای غیر الفبایی قلم مثل علائم نقطه گذاری و شماره ها
۷_ تعیین و طراحی اندازه های مختلف برای قلم، ستون ها، حاشیه ها
۸_ترکیب بندی رنگ و شکل برای قلم و تصاویر

همچنین بخوانید...

20 خرداد 1398 بلاگ هنر رسانه های چاپی ارتباط تصویری تایپوگرافی چاپ گرافیک قلم گرافیک طراحی

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...