طراحی UI و UX چیست؟

طراحی UI و UX چیست؟

طراحی UI و UX چیست؟

برای طراحی وب سایت یا اپلیکیشن های موبایل از اصطلاحات خاصی استفاده می شود که از جمله اصطلاح طراحی UI و طراحی UX است که هر یک دارای معنای متفاوتی هستند.UX کوتاه شده عبارت User Experience design است و در مفهوم تجربه و احساس کاربران از رویت صفحات وب سایت استفاده می شود. اصطلاح UI نیز مخفف عبارت User Interface design است و به معنای بخشی ازطراحی سایت می باشد که زمان رویت سایت توسط کاربر قابل مشاهده است یا در بین واضح تر هر آنچه به قسمت بصری و دیداری مربوط می شود و کاربر می تواند آن را در قسمتی از وبسایت یا تماما به عنوان قالب وبسایت مشاهده کند. برای روشن تر شدن این دو اصطلاح به توضیحات بیشتری نیاز است که در زیر به آن می پردازیم.

UXچیست؟

UX به رفتارها، احساسات و حالت های کاربران گفته می شود که در زمان استفاده از یک سیستم خاص یا محصول در آنها رخ می دهد. تجربه کاربران می تواند تمامی عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده از سایت و بعد از آن را در بر بگیرد. پس یکی از وظایف مهم طراحان سایت در زمانی طراحی، ایجاد محیطی زیبا برای کاربران می باشد. به طوری که به احساسات و هیجانات کاربران توجه ویژه شود. سایت باید به گونه ای طراحی شود که احساسات کاربر را درگیر خود کند.

وظایف طراح تجربه کاربری

  1. مدیریت و بررسی رفتار کاربر
  2. بررسی و انتخاب محتوا و متن‌های استفاده شده در سایت یا محصول و …
  3. تمرکز روی اطلاعاتی که به کاربر داده می‌شود یا از او گرفته می‌شود
  4. بررسی بخش مارکتینگ

UIچیست؟

UI تاثیرات متقابل وب سایت یا اپلیکیشن بر کاربران است. هدف از این تاثیر، کسب اجازه برای تاثیر مثبت و مطلوب بر آنها می باشد. زمانی که طراحی و دیزاین UI مطلبی ارائه می شود، به این معناست که باید بر روی چگونگی ارائه محصولات و کالاهای مورد نظر تمرکز کرد. به این معنا که صفحات میباست طوری طراحی شودند که اهداف UX محقق شود. اگر بخواهیم مثالی در این باب بزنیم طراح UI تلاش می کند تا در بالای صفحات وب سایت یا اپلیکیشن موبایل از بنرهایی و مطالبی استفاده کند که ثبات و یکپارچی سایت را تامین کند. به همین دلیل در طراحی UI از تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ ها به شکل حرفه ای و در حد امکان بدون هیچونه ایرادی استفاده می شود.

نتیجه گیری

اگر می خواهید که یک طراح سایت حرفه ایی و بزرگ داشته باشید یا بر روی پروژه های خاص و سفارشی شما کار کند لازم است طراح  هم UI و UX را به خوبی درک کند و در هر دو متخصص باشد چراکه هر دو این مفاهیم ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که بدون همدیگه معنایی ندارند و زمانی که با یکدیگر ترکیب میشوند یک نتیجه خوبی به شما میدهند. پس برای موفقیت بیشتر هم در تجربه کاربری و هم در رابط کاربری نیاز به افراد با تجربه و مار آزموده دارید. همچنین بدانید که تجربه کاربری تاثیر بسیار زیادی در موفقیت یک سایت دارد .ما همواره تا پایان راه و رسیدن به موفقیت همراه شما خواهیم بود .


همچنین بخوانید...

08 خرداد 1398 بلاگ طراحی UI وبسایت طراحی UX وبسایت طراحی UX اپلیکیشن طراحی UI اپلیکیشن طراحی قالب سایت رابط کاربری طراحی وبسایت طراحی UX طراحی UI طراحی UI و UX موفقیت قلم گرافیک

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...